Tüm ürünler üretici firmaların 2 yıl garantisi altındadır. Ürün teslimatı esnasında veya bina önü teslimatlarında ürünü kontrol ettiğinizde, Herhangi bir hasar gördüğünüzde bize hasar ile ilgili resimleri mail yada watsapp iletişim numaramız yolu ile ulaştırınız.

Firmamızca resimler incelenerek gerekli bilgilendirme en kısa sürede yapılacaktır.

Yapılacak düzeltme konusunda sizde bilgilendirileceksiniz. Size hasar gören parça kargo ile yollanarak ürünün hatası giderilerek kullanmanız sağlanır. Bu işlemlerden dolayı herhangi bir masraf ödemezsiniz.

Sitemiz üzerinden satın aldığınız ürünün hatalı veya site görselinden farklı ve kalitesiz çıkması halinde iade hakkınız kullanarak ürünü masrafsız olarak iade edebilir verdiğiniz kaporanızı da geri alabilirsiniz.

Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya 7 günlük süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.

ÜRÜNÜM EKSİK VEYA SORUNLU GELDİ NE YAPMALIYIM ?

Nakliye ile gelen ürünlerde her hangi bir eksik veya hata olduğu durumlarda,eksik veya hatalı olan parçaların görsellerini 05070331192 no’lu numaradan WhatsApp yoluyla göndermenizi rica ediyoruz. SSH(Satış Sonrası Hizmet) birimimize,05070331192 No’lu numarayı arayarak ya da sekmobilya@gmail.com mail adresine mail atarak da ulaşabilmeniz mümkündür. SSH kaydınız açılarak eksik veya sorunlu olan parçanız en kısa sürede değerlendirilir ve gerekli işlemler yapılarak tarafınıza gönderilir.Eksik veya hatalı parça taleplerini ortalama 10 iş günü içinde çözüme kavuşturmaktayız. Bazı müzmin sebeplerden dolayı uzayan süreçlerde, maksimum çözüm süreci 25 iş günüdür.

Çerez Kullanımı